Potřebujete pronajmout nemovitost bez starostí? Obraťte se na nás...
Nemovitost je jedna z nejlepších investic. Obzvláště ve větších městech není nikdy problém byt či dům výhodně pronajmout a jednoduše tak vydělávat. Chcete pronajímat byt, dům, kancelář nebo sklad? V našem článku se dozvíte vše, co potřebujete k pronajmutí nemovitosti vědět.
Vzhledem ke zvyšování úrokových sazeb u hypoték za poslední dobu, mnoho lidí nyní častěji upřednostňuje pronájem před koupí vlastní nemovitosti.
Nájem nebo podnájem. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Mnoho lidí si tyto pojmy plete, byť je mezi nimi propastný rozdíl.
Nájem bytu je vztah mezi vlastníkem bytu (pronajímatelem) a nájemcem. Tento typ závazku vzniká uzavřením nájemní smlouvy, v níž se smluvní strany dohodnou na tom, že nájemce bude po určitou/neurčitou dobu nemovitost užívat za stanovené nájemné. Jde tedy o pronájem bytu v osobním vlastnictví.
V případě nájmu jsou práva nájemce chráněna občanským zákoníkem. Ten například stanovuje, že vlastník nemůže nájemní smlouvu vypovědět bez udání důvodu, a za uznatelné důvody vypovězení smlouvy o pronájmu bytu patří pouze porušení smluvních povinností nájemce (například neplacení nájemného, obtěžování sousedů atp.). Jestli tedy nájemce smluvní podmínky neporušuje, nájemní smlouvu mu nemůžete vypovědět, pouze v případě ukončení nájemní smlouvy dohodou obou smluvních stran.
Podnájem bytu je naopak vztah, kdy nájemce bytu dále pronajme byt další osobě (podnájemci). To může nájemce udělat pouze se souhlasem majitele nemovitosti. Podnájemní smlouva je také uzavírána u bytů v družstevním vlastnictví. Pro nájemníky je rozhodně výhodnější uzavírat nájemní smlouvy přímo s majitelem nemovitosti. V opačném případě riskují, že jim bude podnájemní smlouva vypovězena z důvodu ukončení nájemní smlouvy, na kterou nemají vliv.
Jestli jako majitel bytu chcete mít možnost ukončit nájemní smlouvu, doporučujeme vám uzavřít raději smlouvu na dobu určitou, například na rok. I když nájemní smlouvu nemůžete ukončit předčasně, nemusíte ji ani prodlužovat, a ukončením její platnosti nájemní vztah automaticky zaniká. Nájem bytu lze rovněž ukončit oboustrannou dohodou o ukončení nájemní smlouvy. V případě, že chcete zamezit opotřebení bytu zvířaty či kouřením, můžete od nájemce požadovat vyšší vratnou kauci na případné vymalování, opravu podlah apod.
V případě družstevního bytu je situace poněkud komplikovanější, jelikož každý majitel je ve skutečnosti pouze nájemcem, a skutečným majitelem je družstvo. Nájemce se tak automaticky stává podnájemcem. V případě družstevní nemovitosti se podmínky dalšího pronájmu řídí stanovami družstva, které je třeba si pečlivě prostudovat. Velice často je nutný souhlas družstva s podnájmem bytu.
Příprava nemovitosti k pronájmu
Pokud zařizujete byt na pronájem, vždy se snažte myslet na přání, potřeby a očekávání těch, kteří v bytě budou bydlet, promyslete na kterou skupinu se chcete zaměřit. Zájemci často ocení, pokud byt disponuje alespoň základními spotřebiči – lednička, pračka, sporák. Vybvení bytu nábytkem samozřejmě zvyšuje hodnotu nemovitosti k pronájmu ještě více, ale není to třeba, neboť velké množství nájemníků své vybavení má. Přípravy bytu k pronájmu dále zahrnují vymalování stěn a odstranění všech závad, které by mohly narušovat komfort bydlení.
Pokud chcete pronajímat luxusní nemovitost, vyplatí se investice do home stagingu.
Co se týče prezentace, nabídky a stanovení ceny - s tím stejně jako se vším předcházejícím vám pomůžeme my. Byt bude profesionálně nafocen a nabízen na všech nejdůležitějších realitních serverech. Jakmile najdeme vhodného nájemce, bude prověřen v registrech dlužníků a exekucí, ke kterým máme placený přístup a dodáme vám potvrzení o tom, jak na tom ten konkrétní nájemce je. Tato skutečnost velice pomáhá k odstranění rizika, že si do bytu nastěhujete problémového neplatiče. Připravíme vám nájemní/podnájemní smlouvu, předávací protokoly, převedeme energie pokud je třeba a zařídíme vše potřebné - vše samozřejmě s vaší součinností.
Příjmy z nájmu – jak se daní?
V případě, že je pronajímatelem fyzická osoba a jedná se o dlouhodobý nájem, tedy takový, který uspokojuje bytové potřeby nájemce, se tyto příjmy posuzují jako příjmy z nájmu. Tento typ příjmu je od daně z přidané hodnoty osvobozen.
U příjmů z nájmů s účelem jiným než uspokojování bytových potřeb (tedy u krátkodobých nájmů) a v případě, že je majitelem nemovitosti právnická osoba, se však již jedná o příjmy z podnikání, a to i v případě, že nemáte živnostenské oprávnění. Tento příjem podléhá dani z přidané hodnoty.
Pro naše stálé klienty poskytujeme službu správy nemovitosti, kdy za paušální poplatek spravujeme vaší nemovitost po celý rok. Co to znamená? V nájemní smlouvě jsme uvedeni jako správce, pokud tedy nájemce řeší jakýkoliv problém nebo závadu, obrací se na nás a my vše po vašem odsouhlasení vyřešíme. Dále připravíme každoročně vyúčtování služeb apod. Vaším úkolem je tedy pouze kontrolovat pravidelné platby za pronájem na vašem účtu.
Pro bezplatnou konzultaci nás kontaktujte!